Wybór peelingu

Wbrew pozorom dobór właściwego kosmetyku – zwłaszcza jeżeli chodzi o kosmetyk pielęgnacyjny – nie jest sprawą prostą. Trzeba brać pod uwagę wszystkie właściwości naszej skóry. Nie bez znaczenia są również preferencje dotyczące np.  konsystencji, zapachu. Kolejnym ważnym elementem, który może wpływać na naszą decyzje jest cena kosmetyku lub zabiegu kosmetycznego.

Złuszczanie naskórka należy do tych zabiegów kosmetycznych , które mogą być wykonywane zarówno w specjalistycznych gabinetach, jak i w domowym zaciszu. Należy jednak pamiętać, iż preparaty przeznaczone do pielęgnacji cery w domu nie wykazują tak głębokiego działania, jak peelingi profesjonalne.

Jak wybrać właściwy rodzaj kosmetyku? Przede wszystkim trzeba określić, jaka jest nasza cera, oraz jakie problemy z nią związane chcemy rozwiązać. Jeżeli te niedoskonałości nie są szczególnie widoczne/ uciążliwe – może wystarczyć zabieg wykonany odpowiednio wybranymi kosmetykami w domu.

A możemy wybierać spośród bogatej oferty peelingów.
* W odmianie klasycznej są one przeznaczone do cery normalnej, ale także mieszanej czy tłustej. Charakteryzują się dość silnym działaniem, mogą być gruboziarniste lub drobne, ścierają złuszczony naskórek;
* Enzymatyczne preparaty – zaleca się w przypadku posiadania cery suchej, wrażliwej, a nawet naczynkowej. Mają one delikatniejsze działanie, pozostawia się preparat nieco dłużej na skórze (kilka minut) a następnie spłukuje.
* W wariancie gommage – do cery mieszanej, tłustej – są to preparaty nakładane na twarz podobnie jak maseczka. Należy odczekać aż peeling zaschnie, a następnie zetrzeć go z twarzy, pozostałość zaś zmyć.
* Wersja peel – of – przeznaczona do skóry normalnej i mieszanej także działa niczym maseczka, jej użycie jest proste, polega na zdjęciu zasklepionej warstwy wraz z martwymi komórkami naskórka.

Oczywiście skala działania takich peelingów „domowych” jest ograniczona. Można za ich pomocą co najwyżej złuszczyć martwe warstwy naskórka, trudno jednak o spłycenie zmarszczek czy skuteczne działanie przeciwtrądzikowe. Do tych zadań przeznaczone są tzw. peelingi medyczne.

Można sobie z ich pomocą poradzić z:
zaskórnikami i trądzikiem – dzięki np. . peelingowi z kwasem salicylowym, lub z kwasem glikolowym;
drobnymi zmarszczkami – za pomocą mikrodermabrazji oczyszczająco – wygładzającej;
z bliznami po trądziku, przebarwieniami, rozszerzonymi porami – dzięki peelingom z Retises CT;
z łojotokiem, nieregularną pracą gruczołów – przy użyciu peelingu salicylowego, migdałowego lub pirogronowego;
przebarwieniami – dzięki peelingom na bazie kwasu migdałowego czy retinolu
Peelingi wykonywane w profesjonalnych gabinetach są również doskonałym rozwiązaniem jeżeli konieczne jest nawilżenie bardzo suchej skóry (dzięki peelingowi glikolowemu jej podrażnienia są wręcz minimalne). Podobnie w wypadku pojawienia się pierwszych zmarszczek – peeling być może nie cofnie czasu, jednak może w widoczny sposób spłycić drobne bruzdy oraz rozświetlić zmęczoną cerę.

Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na wykonywanie podobnego zabiegu w domu czy u kosmetyczki – koniecznie sprawdźmy, jakiego typu jest nasza cera. Przy chęci stosowania peelingów chemicznych dobrym pomysłem będą również konsultacje dermatologiczne.

Informacje ogólne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *